Trade off oznacza to, że poprawa w jednej części systemu może się wiązać z pogorszeniem w innej. Z takim „coś za coś” mają do czynienia np. konsumenci decydujący o wyborze sprzętu komputerowego. Wybierają między zamkniętymi, a otwartymi platformami. To samo tyczy się wyboru między tanimi, szybkimi usługami, a drogimi, ale dowolnie konfigurowalnymi.

Mamy do czynienia z postępującą komodyzacją w świecie IT. Zmusza to przedsiębiorstwa do budowania własnej strategii trade off. Czy hosting sprzedawany w postaci usługi jak Amazon Elastic Compute Cloud zmarginalizuje potrzebę posiadania własnego IT? Historia zna podobne przykłady, jeszcze kilkadziesiąt lat temu przedsiębiorstwo zatrudniało własnych elektryków i miało własne instalacje prądowe. Póki co każde większe przedsiębiorstwo zatrudnia własnych informatyków. Konsolidacja kapitałowa na rynku technologii, standaryzacja usług oraz coraz większy zakres i skala outsourcingu – to wszystko sprawia, że „IT na wynajem” staje się dostępne dla naprawdę każdego.

Konkurencją do wewnętrzych zasobów IT jest więc tzw. „chmura“. Chmura to IT w formie zewnętrznej usługi, to konsumowanie czegoś co wcześniej było w formie produktu (software bądź hardware). Dlaczego chmura jest atrakcyjna dla przedsiębiorstw? Korzystanie z wewnętrznego, korporacyjnego hostingu jest drogie w utrzymaniu, a uruchomienie takiego rozwiązania wymaga dużej ilości czasu. Dla porównaniu uruchomienie hostingu w Amazon zajmuje kilkanaście minut, jest dowolnie skalowalne, a opłata zależy od zużycia, a nie potencjału rozwiązania.

Dlaczego chmura vs. wewnętrzne IT to mimo wszystko coś za coś? Przede wszystkim dlatego, że korporacyjne IT umożliwia dowolny sposób konfigurację sprzętu i oprogramowania, dane są wewnątrz korporacji, więc przynajmniej z punktu widzenia psychologicznego wydają się bezpieczniejsze. Chmura jest rozwiązaniem bardzo elastycznym, ale z drugiej strony firmowe IT podlega wewnętrznemu systemowi monitoringu i zarządzania, przestrzega się również korporacyjnych polityk regulacyjnych, itp. Wreszcie wewnętrzne rozwiązanie IT daje nieskończoną możliwość customizacji. Chmura to rozwiązanie prostrze, ale możliwe do wdrożenia znacznie niższym kosztem i w krótszym czasie.

Kiedy IT będzie dostępne przez przysłowiową wtyczkę do prądu? Pewnie nieprędko. Jeszcze długa droga przed nami.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Flickr.