Sukces marki zależy od tego jak zdefiniują ją marketingowcy. Bzdura. Marka jest taka, jak określają ją jej klienci, którzy nawzajem komunikując się ze sobą określają jej wizerunek. Oczywiście tylko cynicy mówią, że firmy nigdy nie słuchają swoich klientów. Wydają ogromne sumy na słuchanie i nazywają to „badaniami marketingowymi”. Czy skutecznie? To kwestia do dyskusji i temat na odrębną notkę.

Obraz zmian, który rysuje się między firmamy sprzed dekad, a obecnymi został poruszony w rozmowie Grzegorza Chlasty z Marcinem Bruczkowskim, autorem książki pod tytułem „Radio Yokohama” 5 stycznia na antenie radia TokFm.

Książka jest „historią o stacji radiowej, która podupada, bo nie umie się dostosować do zmian w wielkim świecie”. Grzegorz Chlasta pyta autora dlaczego „pewne partie książki są sygnowane znakiem krokodyla w słuchawkach i ten krokodyl ma malutkie uszy i wielką paszczę”. Krokodyl jest symbolem „niesłuchania – wielka paszcza, czyli głośne gadanie, a nie słuchanie innych, nawet siebie”. Marcin Bruczkowski przyznaje się, że był kiedyś radioamatorem i mianem „krokodyla” nazywał tych „krótkofalarzy”, którzy mieli wielki nadajnik i małą antenę odbiorczą – „jak oni mówili, to cały świat ich słyszał ale jak próbowaliśmy się do nich odezwać, to nie dało rady”. Radio Yokohama wywodzi się ze starych czasów, kiedy stacje radiowe bardzo dużo nadawały, a w ogóle nie słuchały swoich słuchaczy. Radio TokFm jak przyznaje Bruczkowski jest zupełnie inne. Radiowcy zapraszają do swojego studia gości, rozmawiają na antenie ze swoimi słuchaczami, pozwalają na ich komentarze przez telefon, a w czasie audycji odczytują smsy i emaile.

Dodam tylko, że zmodernizowana strona internetowa tok.fm oprócz możliwości live streamingu, obszernego opisu ramówki, pozwala na „konsumowanie” audio i wideo podcastów. Szkoda tylko, że jako użytkownik nie mogę komentować tego contentu. Razem z innymi słuchaczami, którzy używają komputera, zamiast tradycyjnego odbiornika radiowego, chciałbym komentować wypowiedzi i rozmowy z politykami i ekspertami. 1:0 dla TokFm vs Yokohama. Mam tylko nadzieję, że na ostatnich modernizacjach się nie skończy.