Share your ideaShare your idea – Źródło: Change.gov

Paweł Iwaniuk poruszył temat amerykańskich polityków i wykorzystania przez nich kanałów społecznych mediów, mianowicie YouTube. Zgadzam się z nim, że to dobry sposób na dotarcie do internautów ale nie jedyny.

Barack Obama wygrał ostatnie wybory na prezydenta USA z wielu powodów. Jednym z nich, moim zdaniem najważniejszym, było wykorzystanie pełnego spectrum społecznych mediów. Pisałem o tym w jednym z wcześniejszych postów. Po serwisie informacyjnym BarackObama.com, gdzie można znaleźć odniesienie do wszysktich narzędzi społecznych mediów jakie wykorzystywał oraz po własnym serwisie społecznościoym My.BarackObama.com, nastał czas na Change.gov. Obserwuję tą stronę od listopada 2008 roku. Wciąż ewoluuje.

Strona Change.gov była na początku miejscem, gdzie można znaleźć informacje o całym harmonogramie dnia Obamy oraz jego pomysłach na prezydenturę. Samo komunikowanie, otwartość i przejrzystość to zaledwie element charakterystyki społecznych mediów. Na szczęście zespół Obamy nastawił się na słuchanie.

Prawdopodobnie pomysł został ściągnięty z My Starbucks Idea o którym swego czas było bardzo głośno. Starbucks dostarczył swoim klientom platformę, która pozwala im dodawać i poddawać głosowaniu pomysły na ulepszenie Starbucks. Wiele z nich zostało wcielonych w życie.

Aby tego rodzaju rozwiązanie miało sens muszą zostać spełnienione 2 warunki:

1) każdy musi widzieć listę wszystkich pomysłów, sugestii oraz mieć możliwość ich komentowania i oceniania

2) firma powinna reagować na insight, brać pomysły pod rozwagę, zdawać relację z ich realizacji

Mam wrażenie, że sztab Baracka dokładnie do robi. Strona jest bardzo przejrzysta, znajduje się na niej sporo treści stworzonej przez użytkowników. Aplikacja spełnia również drugi warunek. Zostajemy poinformowani, że nasze komentarze zostaną WYSŁUCHANE!

Warto zobaczyć wideo: