Coraz więcej specjalistów ds. marketingu używa Facebooka jako elementu strategii marketingowej w sieci. Ostatnie zmiany w serwisie sprawiły, że Facebook staje się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem dla marek. Fani marki są dzisiaj bardziej zachęcani do interakcji z publicznym profilem firmowym dzięki temu, że profile stały się bardzo podobne do naszych prywatnych. Nie przypominają już tych starych, statycznych stron. Ich głównym elementem jest „Wall”, na którym mogą się udzielać użytkownicy i publikować swoje opinie (nowość).
Kampania na Facebooku: jak stworzyć efektywny profil marki
Informacje o firmie znajdują się w osobnej zakładce, podobnie jak zdjęcia dodawane przez firmę lub otagowywane przez fanów. Przebojem stała się sekcja „pola” (eng. boxes). To istne pole do popisu. Zarządzający stroną mogą dodawać tam dowolne informacje i aplikacje. Zbliżeniu do prywatnych profili uległ nie tylko layout i funkcjonalność, ale również interakcja. Treści dodawane przez markę będą miały okazję pokazać się na stronie głównej użytkownika (activity feed, aktualności). Taka forma komunikacji z użytkownkiem jest na pewno mniej inwazyjna niż wysyłanie spamu na skrzynkę Facebookową. Uwaga, firmy, które używają Twittera mogą zsynchronizować go z kontem na FB. Ostatnią nowością o której chcę napisać jest możliwość rozróżnienia wyświetlanej treści na tą skierowaną dla fanów i świeżych odwiedzających. Ale o tym w dalszej części postu.
Tyle słowem wstępu. Teraz kilka porad, które pomogą zoptymalizować kampanię Waszych marek na FB:

1. Co zrobić jeśli moja marka jest już na FB?

Czy sądzić się, pisać do Facebooka, naciskać na Twórców? Wręcz przeciwnie. Jeśli ktoś stworzył stronę firmową Twojej marki to znaczy, że jest jej prawdziwym fanem i podobnie jak Tobie zależy mu na jej promocji. Najsłynniejszy przypadek dotyczy Coca-Coli. Strona Coca-Coli została założona przez dwóch studentów. Coś co zaczęło się jako zabawa przekształciło się w najpopularniejszą stronę komercyjną na FB z prawie 3,5 milionem fanów!
Co zrobiła Coca-Cola, gdy okazało się, że ich strona już istnieje na FB? Zaprosiła twórców do swojej siedziby na honorową wycieczkę. Od tej pory otrzymują wspacie firmy i nadal są właścicielami/zarządcami profilu. Prawdopodobnie marketingowcy z Coca-Coli nie chcieli powtórzyć podobnej sytuacji, która miała miejsce na myspace z Obamą, gdy po likwidacji nieoficjalnej strony musiano budować społeczność od nowa.
Coca-Cola zafundowała dodatkowo twórcom profilu stworzenie filmu o całej historii.

2. Jak uzyskać najlepsze zdjęcie profilowe?

zdjęcie profilowe na facebook
Warto zwrócić na to uwagę, bo zdjęcie profilowe to nasza wizytówka. Nieważne czy dodajecie prawdziwe zdjęcie, grafikę, czy logo, musicie mieć na uwadzę to, w jaki sposób będzie ono wykorzystane przez FB. Zdjęcie ładujemy w szerokości 200 px tak aby nie stracić na jakości, bo taka jest jego docelowa szerokość. Niestety Facebook nie obsługuje przezroczystych plików png. Aby oddać takie wrażenie jak na profilu Coca-Coli (puszka bez prostokątnego tła) musimy stworzyć jpg, który zawiera fragment tła. Trochę dziwi mnie to, że Coca-Cola (jedna z najpopularniejszych stron) ma tak niedbale zrobione tło (różowy prostokąt). Plik tła zrobiony przeze mnie można pobrać tutaj. Należy zwrócić uwagę na to, że przy tworzeniu ikony (pojawia się w wielu miejscach na sewisie i jest wizytówką profilu) zostają obcięte boki (po 17 px) i zaokrąglone rogi.

3. Co z URL?

Nie da się nie zauważyć, że Facebook nie supportuje przejrzystych adresów URL. W tej chwili pojawiają wygląda tak: facebook.com/pages/naszamarka/20026824986. Oczywiście jest określona liczba partnerów, którzy nie mają z tym problemów, Coca-Cola, żeby dalej nie szukać. Daje to nadzieję, że i mniejsze firmy będą miały możliwość wybrać sobie swój własny adres. Póki co można wykorzystać swoją własną domenę. Sugeruję podbiąć profil z Facebooka pod stronę firmową na kształt facebook.mojastrona.pl lub mojastrona.pl/facebook. Ostatnio spotkałem się również z przypadkami, gdzie startupy najpierw zakładają stronę na Facebooku, a dopiero w odleglejszej perspektywie własną firmową stronę. Na dłuższą metę jest to nieefektywne, ale póki nie mamy oficjalnej strony WWW możemy podpiąć całą domenę pod stronę Facebooka. Przykład: agencjaspolem.pl

4. Jak zachęcić do kliknięcia „zostań fanem”?

Facebook umożliwia ustawienie odmiennej treści dla użytkownika, który nie jest jeszcze fanem. Komentarze na stronie głównej nie sugerują użytkownikowi czego może się spodziewać po tym jak zostanie fanem publicznego profilu marki. Jeśli ustawimy sprecyzowaną wiadomość dla użytkownika, w której uściślimy co takiego daje bycie fanem, zwiększamy prawdopodobieństwo jego pozyskania.
Jeśli jesteśmy firmą, która wchodzi na rynek z nowymi produktami, np. z dodatkami do iphone’a, fani strony będą dostawać notyfikacje o najnowszych produktach lub będą mogli brać udział w konkursach w rezultacie, których zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody. Nie pasuje do strategii marketingowej? Stwórzcie swoje pomysły.
Poradnik jak stworzyć statyczne pole na stronie głównej można znaleźć tutaj.

5. Jak zoptymalizować swoją stronę WWW, aby dobrze wyglądała przy dodawania linku na FB?

Facebook umożliwia dodawania linków do prywanego Walla. Gdy użytkownik dodaje link system sam generuje podgląd strony. Ów podgląd składa się z miniaturki (powstaje ze zdjęć na stronie) i opisu (opis Meta Tag). Sprawdźcie sami jak Wasza strona pokazuje się po dodaniu linka na Facebooku. Moja wygląda tak:
Dodawanie linków do Facebooka
Co się dzieje, gdy Wasza strona firmowa jest stworzona we Flashu lub jeśli nie macie żadnych zdjęć na stronie głównej? To może nowić problem. Ciekawe jest to, że ani Coca-Cola, ani Dell (firmy, które zatrudniają całe sztaby od Social Media Marketingu) nie mają zoptymalizowanej pod tym kątem strony. Facebook daje poradę jak dodać odpowiedni kod do headera strony WWW aby system mógł stworzyć zdefiniowany przez nas „podgląd strony”.
Zakładanie strony publicznej na Facebooku nie jest trudne. Stworzenie profesjonalnej strony, która przyciągnie rzesze to wyzwanie.
c.d.n.