Wyobraź sobie, że rozmawiasz z piekarnią. A może ucinasz sobie pogawędkę z salonem kosmetycznym? To nie fikcja. To się naprawdę dzieje w serwisach społecznościowych. Firmy, które wcześniej nigdy nie tworzyły treści na potrzeby mediów, zaczynają prowadzić konwersacje ze swoimi klientami. Ale czy to dla nich zupełne novum? Nie wyobrażam sobie wizyty u fryzjera w ciszy, ani porannej kawy z croissantem bez krótkiej nawet wymiany słów z właścicielką kawiarni.

Jak ma wyglądać strategia komunikacji firm w social media? Jedną z zasad dotyczących komunikacji w dobie dwukierunkowego przekazu jest autentyczność.

Media społecznościowe są dalekie od wyreżyserowanych reklamówek. Ludzie są tym znudzeni. Jeżeli mają oderwać się od teledysku Gotye, aby zapoznać się z komunikacją marki, oczekują, że będzie to coś zupełnie innego niż to co znają z tradycyjnych mediów.

Drugim elementem jest pasja. Jeśli produkty lub usługi, które oferujesz na rynku, wynikają nie tylko z finansowej kalkulacji, ale z pasji, to media społecznościowe są dla Twojej firmy fantastyczną szansą na sukces.

Wrócmy do piekarni. Uznanie i sympatię społeczności przyniesie opowieść piekarza na temat tego, że gdy wszyscy śpią, on wypieka dla nas chleb. Klienci nie wiedzą jak wygląda zaplecze piekarni, czy jak wygląda praca piekarza. A właśnie to ich interesuje.

Jeżeli w Twojej firmie nie ma pasji albo pasja, to coś czego nie chcesz pokazywać społeczności, media społecznościowe w niczym Ci nie pomogą.

Ten tekst był częścią raportu PKT.